NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Под прожектора Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
2276
Под прожектора

Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“

Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България. Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите

| 12 Ноември 2024, 19:42 ч.
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Снимка © DFA

Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България.

Близо 80 платна в изложбата „Достойно ест“ отбелязват 80-годишния юбилей на художника академик Симеон Спиридонов.

Експозицията ще бъде открита в „Арт център“ - Банкя, на 26 септември и ще остане там до 6 октомври, съобщават организаторите.

„Академик Симеон Спиридонов е Кавалер на английската кралска академия за изящни изкуства, има авторитетно присъствие в престижната френска класация „100 художници енциклопедисти на ХХ век“ (като автор и на пластики), носител е на орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие за особено значимите му заслуги в областта на културата и изкуството и на държавното отличие „Златен век“. Завършил е художествената академия в Прага. Той е майстор на илюстрациите и графиката, а през втората половина от творческия си живот е в плен на живописта и непрекъснато създава нови техник

Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.

Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).

„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша

Документална изложба, посветена на 100 г. от рождението на актьора Георги Палагачев бе открита днес в Държавен архив – Смолян.

Експозицията представя документи, снимки, афиши, програми и отличия на артиста, който е едни от основателите на създадения през 1951 г. Среднородопски театър, прераснал по-късно в Родопски драматичен театър.  

Много е важно да съхраним паметта за онези величави родопчани, които направиха така, че Родопите се развиха и се утвърдиха като едно културно средище в България, посочи при откриването Адриян Петров, заместник областен управител на Смолян. Той описа Георги Пагагачев като „творец с визия и човек с мисия, изпратен от Господ в точния момент на точното място, уникален професионалист“.

В изложбата са използвани фотографии и документи от архивния фонд на Георги Палагачев, дарен от неговото семейство на Държавен ар

Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.

Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.

В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.

"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра

В Драматично-куклен театър (ДКТ) „Иван Радоев“ – Плевен започнаха репетициите на комедията „Паника“ от Робин Хоудън. Това съобщават от културния институт на своята официална страница във фейсбук.

Режисьор е Анастас Попдимитров, сценографията и костюмите са поверени на Мария Диманова, преводът на пиесата е на Виктория Колева.

В ролите почитателите на театралното изкуство в Плевен ще видят Аня Пенчева, Веселин Плачков, Виктория Колева, Васил Витанов, Георги Ангелов и Михаил Лудин.

Комедията „Паника“, с оригиналното заглавие „Любовници в излишък“, е написана в началото на 90-те години на миналия век. За първи път ще бъде поставена в България на сцената на Плевенския театър. Това е типична ситуационна комедия, изпълнена с бляскав хумор, жизненост и множество пикантни перипетии около две традиционни английски сем

Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите.

Фотографиите са на Щерев, а куратор на изложбата е Милев.

Изложбата се организира от Посолството на Украйна в България, Ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Държавната агенция „Архиви“.  На откриването ще присъстват ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, директорът на ДА „Архиви“ проф. д-р Михаил Груев и посланикът на Украйна у нас Олеся Илашчук.

„Загубата на украинската независимост през лятото на 1921 г. сварва Михайло Парашчук в България. Тя ще стане неговата втора родина. Роден през 1876 г. в Западна Украйна, той е получил блестящо художествено образование в Краков и Виена, специализирал е скулптура в Париж, работил е в ателието на Роден, създал е собствено ателие в Мюнхен, преподавал е в тамошната академията, по-късно се е установил в Лвов и Киев“, се казва в съобщението на Посолството на Украйна.

В информацията се посочва, че в София скулпторът Парашчук бързо се вписва в художествения живот. „Запознат отлично с художествените стилове, със занаята на старите австрийски и немски майстори в художествената архитектурна украса, художникът става партньор на видни български архитекти в строежа на емблематични сгради в София и страната: сградата на БНБ, на БАН, ректората на СУ, Народната библиотека, Военната академия, Съдебната палата и много други. Така Михайло Парашчук става основател на българската архитектурна скулптура и създава цяла школа от свои ученици“, казват още те.

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.

Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента.

Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година. Идеята Харманли да бъде средище на бардовете, се заражда по време на Културните празници на града, които се провеждат тогава. Сред участниците в тях е

Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.

На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.

След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.

Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при

Поп певицата Никол Шерцингер дебютира много успешно на „Бродуей“ в ролята на Норма Дезмънд в мюзикъла „Булевардът на залеза“ на Андрю Лойд Уебър и получи много ласкави рецензии за изпълнението си.

Шерцингер играе бивша холивудска звезда, която отчаяно се опитва да се изкачи отново на върха.Тази роля през пролетта й донесе британската награда „Лорънс Оливие“ за най-добра актриса в мюзикъл.

Публиката е в Ню Йорк е във възторг от изпълнението й и я възнаграждава с овации на крака, пише американската преса.  Професионалните рецензии също са отлични – както за гласа й и певческото й майсторство, така и като танцьорка.

Списание „"Пийпъл" хвали изпълнението като „толкова завладяващо, толкова съблазнително и толкова великолепно“, като добавя, че тя е получила многобройни овации по време на шоуто. Най-дълг

С празничен концерт на Филхармония „Проф. Димитър Ненов“ Разград отбеляза Деня на независимостта.

По повод празника в лудогорския град гостуваха едни от най-известните български солисти - цигуларката Зорница Иларионова и пианистът Георги Черкин.

Под диригентството на Левон Манукян в зала „Филхармония“ прозвучаха световни хитове от класическата и филмовата музика. 

Тържествената изявя бе открита от водещия Николай Сяров. Той цитира откъси от Манифеста за провъзгласяване на Независимостта, изчетен от княз Фердинанд на 22 септември през 1908 г.

„Концертът тази вечер е посветен на тази бележита дата в историята на България. За нас е чест, че на тази сцена изявени български съвременни творци ще дадат своя заряд и емоция“, каза Сяров. 

В разградската филхармония прозвучаха световноизвестни музикални творби

Художничката Мария Алексиева ще представи в Бургас най-новата си самостоятелна изложба "Приливи и отливи", по която работи повече от година. Тя ще бъде открита на 23 октомври, съобщават домакините от галерия "Неси". 

Новите живописни платна на авторката се фокусират върху цикличността и постоянното движение в природата и живота. В творбите си тя набляга на пастелните тонове и използва акрил върху платно, с което пресъздава морски брегове, хоризонти, както и минималистични отражения на светлината на различни места.

За изложбата на Мария Алексиева д-р Марина Владева пише, че в нейната живопис "домът е ключов, особен енергиен топос" и като място на споделеност присъства във всяка нейна експозиция. "Иконографското образование не пречи, а допълва модерната живопис, която Алексиева създава. Защото зад много от сюжетите се прокрадва връзката с Абсолюта, който като нишкат

Изследвайки архива на Парашчук, по оставените от него следи тръгват Иво Милев и фотографа Стефан Н. Щерев - понякога губещи се, те ги отвеждат от София във Варна, Бургас, Русе, Сливен, Кърджали, Пазарджик, Перник и т.н. Плод на тези усилия е настоящата изложба, която има за цел да върне Михайло Парашчук в българската културна история, към която той принадлежи, отбелязват организаторите на събитието.

Михайло Парашчук е роден на 16 ноември 1878 г. в с. Варваринци – Подолие, Западна Украйна. Завършва средното си образование в град Лвов. От рано е увлечен както от изкуството, така и от политическа дейност в борба за независимостта на Украйна в начало на ХХ век. Учи в училище за изящни изкуства в Краков, а по-късно ръководи скулптурно ателие във Варшава. През 1906 - 1908 г. следва в частната художествена академия „Жулиен” в Париж при проф. Верле. Работи в ателието на Огюст Роден.

През 1908 – 1911 г.  преподава в Института за изящни изкуства в Мюнхен. По време на Първата световна война ръководи ателие по скулптура, керамика и дърворезба към германския военнопленнически лагер в Ращат. След болшевишката окупация на Украйна, в периода 1920 - 1921 г. работи като експерт към Международния Червен кръст. Като такъв пристига в София през 1921 г. и взима решение да остане трайно в България. Открива собствено художествено ателие. Жени се за Цветана Пекарева, дъщеря на Йордан Пекарев, един от основателите на БЗНС. Така България става втора родина на украинския скулптор.

Работи с видните архитекти в Царство България: Васильов, Овчаров, Цолов, Йордан Йорданов и др. Ангажиран е в проекти за скулптурно художествено оформление на сградите на Министерството на народната отбрана, Народната банка, Народната библиотека, Съдебната палата и повече от 50 обществени и частни сгради в столицата и страната. Прави бюстове от натура на Цанко Церковски, Стилиян Чилингиров, Рад Дедев, Йордан Пекарев, Данаил Крапчев, акд. Михаил Арнаудов и др.; моделира образа на видния украински учен, тясно свързан с България, Михайло Драгоманов, на Васил Левски, Пейо Яворов, Гоце Делчев, Христо Ботев, Стефан Караджа, барелефа на Алеко Константинов за паметника му в Пазарджик.

Скулпторът минава през различни периоди, от успех и признание до репресии и гонения. След 9 септември 1944 г. Михайло Парашчук, предвид неговия произход и активна обществена дейност като лидер на украинската общност, е изключен от Съюза на художниците на България със забрана да работи.  Успява да възстанови своето добро име, но през 1957 г. повторно е изключен от Съюза със забрана да участва в конкурси в областта на монументално-декоративната скулптура. Умира през 1963 г. и е погребан в Централното софийско гробище до видния украински учен Михайло Драгоманов. Посмъртно (1967) е награден с орден „Кирил и Методий“, се казва в съобщението на Посолството на Украйна в България.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА. Ден по ...
Европейско турне на Тил Линдеман минава през София
Европейско турне на Тил Линдеман – Meine Welt („Моят свят“), минава през София, на 8 декември 2025 г., съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е зал ...
Пианистът Людмил Ангелов ще изнесе самостоятелен концерт
Българският пианист проф. Людмил Ангелов ще изнесе самостоятелен концерт на 28 ноември в Бургас, съобщават от пресцентъра на градската администрация в морския град.  Домакин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП. От 2025-26 г. 41-годишният италианец щ ...
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА. Ден по ...
Airbnb предлага състезание в гладиаторски игри в Колизеума
На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният ...
Тикер в 06:00 ч.
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съще ...
Начало Под прожектора
2276
Под прожектора

Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“

Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св.Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България.

| 12 Ноември 2024, 19:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Снимка © DFA

Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България.

Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите.

Близо 80 платна в изложбата „Достойно ест“ отбелязват 80-годишния юбилей на художника академик Симеон Спиридонов.

Експозицията ще бъде открита в „Арт център“ - Банкя, на 26 септември и ще остане там до 6 октомври, съобщават организаторите.

„Академик Симеон Спиридонов е Кавалер на английската кралска академия за изящни изкуства, има авторитетно присъствие в престижната френска класация „100 художници енциклопедисти на ХХ век“ (като автор и на пластики), носител е на орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие за особено значимите му заслуги в областта на културата и изкуството и на държавното отличие „Златен век“. Завършил е художествената академия в Прага. Той е майстор на илюстрациите и графиката, а през втората половина от творческия си живот е в плен на живописта и непрекъснато създава нови техник

Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.

Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).

„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша

Документална изложба, посветена на 100 г. от рождението на актьора Георги Палагачев бе открита днес в Държавен архив – Смолян.

Експозицията представя документи, снимки, афиши, програми и отличия на артиста, който е едни от основателите на създадения през 1951 г. Среднородопски театър, прераснал по-късно в Родопски драматичен театър.  

Много е важно да съхраним паметта за онези величави родопчани, които направиха така, че Родопите се развиха и се утвърдиха като едно културно средище в България, посочи при откриването Адриян Петров, заместник областен управител на Смолян. Той описа Георги Пагагачев като „творец с визия и човек с мисия, изпратен от Господ в точния момент на точното място, уникален професионалист“.

В изложбата са използвани фотографии и документи от архивния фонд на Георги Палагачев, дарен от неговото семейство на Държавен ар

Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.

Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.

В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.

"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра

В Драматично-куклен театър (ДКТ) „Иван Радоев“ – Плевен започнаха репетициите на комедията „Паника“ от Робин Хоудън. Това съобщават от културния институт на своята официална страница във фейсбук.

Режисьор е Анастас Попдимитров, сценографията и костюмите са поверени на Мария Диманова, преводът на пиесата е на Виктория Колева.

В ролите почитателите на театралното изкуство в Плевен ще видят Аня Пенчева, Веселин Плачков, Виктория Колева, Васил Витанов, Георги Ангелов и Михаил Лудин.

Комедията „Паника“, с оригиналното заглавие „Любовници в излишък“, е написана в началото на 90-те години на миналия век. За първи път ще бъде поставена в България на сцената на Плевенския театър. Това е типична ситуационна комедия, изпълнена с бляскав хумор, жизненост и множество пикантни перипетии около две традиционни английски сем

Фотографиите са на Щерев, а куратор на изложбата е Милев.

Изложбата се организира от Посолството на Украйна в България, Ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Държавната агенция „Архиви“.  На откриването ще присъстват ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, директорът на ДА „Архиви“ проф. д-р Михаил Груев и посланикът на Украйна у нас Олеся Илашчук.

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.

Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента.

Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година. Идеята Харманли да бъде средище на бардовете, се заражда по време на Културните празници на града, които се провеждат тогава. Сред участниците в тях е

Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.

На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.

След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.

Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при

Поп певицата Никол Шерцингер дебютира много успешно на „Бродуей“ в ролята на Норма Дезмънд в мюзикъла „Булевардът на залеза“ на Андрю Лойд Уебър и получи много ласкави рецензии за изпълнението си.

Шерцингер играе бивша холивудска звезда, която отчаяно се опитва да се изкачи отново на върха.Тази роля през пролетта й донесе британската награда „Лорънс Оливие“ за най-добра актриса в мюзикъл.

Публиката е в Ню Йорк е във възторг от изпълнението й и я възнаграждава с овации на крака, пише американската преса.  Професионалните рецензии също са отлични – както за гласа й и певческото й майсторство, така и като танцьорка.

Списание „"Пийпъл" хвали изпълнението като „толкова завладяващо, толкова съблазнително и толкова великолепно“, като добавя, че тя е получила многобройни овации по време на шоуто. Най-дълг

С празничен концерт на Филхармония „Проф. Димитър Ненов“ Разград отбеляза Деня на независимостта.

По повод празника в лудогорския град гостуваха едни от най-известните български солисти - цигуларката Зорница Иларионова и пианистът Георги Черкин.

Под диригентството на Левон Манукян в зала „Филхармония“ прозвучаха световни хитове от класическата и филмовата музика. 

Тържествената изявя бе открита от водещия Николай Сяров. Той цитира откъси от Манифеста за провъзгласяване на Независимостта, изчетен от княз Фердинанд на 22 септември през 1908 г.

„Концертът тази вечер е посветен на тази бележита дата в историята на България. За нас е чест, че на тази сцена изявени български съвременни творци ще дадат своя заряд и емоция“, каза Сяров. 

В разградската филхармония прозвучаха световноизвестни музикални творби

Художничката Мария Алексиева ще представи в Бургас най-новата си самостоятелна изложба "Приливи и отливи", по която работи повече от година. Тя ще бъде открита на 23 октомври, съобщават домакините от галерия "Неси". 

Новите живописни платна на авторката се фокусират върху цикличността и постоянното движение в природата и живота. В творбите си тя набляга на пастелните тонове и използва акрил върху платно, с което пресъздава морски брегове, хоризонти, както и минималистични отражения на светлината на различни места.

За изложбата на Мария Алексиева д-р Марина Владева пише, че в нейната живопис "домът е ключов, особен енергиен топос" и като място на споделеност присъства във всяка нейна експозиция. "Иконографското образование не пречи, а допълва модерната живопис, която Алексиева създава. Защото зад много от сюжетите се прокрадва връзката с Абсолюта, който като нишкат

„Загубата на украинската независимост през лятото на 1921 г. сварва Михайло Парашчук в България. Тя ще стане неговата втора родина. Роден през 1876 г. в Западна Украйна, той е получил блестящо художествено образование в Краков и Виена, специализирал е скулптура в Париж, работил е в ателието на Роден, създал е собствено ателие в Мюнхен, преподавал е в тамошната академията, по-късно се е установил в Лвов и Киев“, се казва в съобщението на Посолството на Украйна.

В информацията се посочва, че в София скулпторът Парашчук бързо се вписва в художествения живот. „Запознат отлично с художествените стилове, със занаята на старите австрийски и немски майстори в художествената архитектурна украса, художникът става партньор на видни български архитекти в строежа на емблематични сгради в София и страната: сградата на БНБ, на БАН, ректората на СУ, Народната библиотека, Военната академия, Съдебната палата и много други. Така Михайло Парашчук става основател на българската архитектурна скулптура и създава цяла школа от свои ученици“, казват още те.

Изследвайки архива на Парашчук, по оставените от него следи тръгват Иво Милев и фотографа Стефан Н. Щерев - понякога губещи се, те ги отвеждат от София във Варна, Бургас, Русе, Сливен, Кърджали, Пазарджик, Перник и т.н. Плод на тези усилия е настоящата изложба, която има за цел да върне Михайло Парашчук в българската културна история, към която той принадлежи, отбелязват организаторите на събитието.

Михайло Парашчук е роден на 16 ноември 1878 г. в с. Варваринци – Подолие, Западна Украйна. Завършва средното си образование в град Лвов. От рано е увлечен както от изкуството, така и от политическа дейност в борба за независимостта на Украйна в начало на ХХ век. Учи в училище за изящни изкуства в Краков, а по-късно ръководи скулптурно ателие във Варшава. През 1906 - 1908 г. следва в частната художествена академия „Жулиен” в Париж при проф. Верле. Работи в ателието на Огюст Роден.

През 1908 – 1911 г.  преподава в Института за изящни изкуства в Мюнхен. По време на Първата световна война ръководи ателие по скулптура, керамика и дърворезба към германския военнопленнически лагер в Ращат. След болшевишката окупация на Украйна, в периода 1920 - 1921 г. работи като експерт към Международния Червен кръст. Като такъв пристига в София през 1921 г. и взима решение да остане трайно в България. Открива собствено художествено ателие. Жени се за Цветана Пекарева, дъщеря на Йордан Пекарев, един от основателите на БЗНС. Така България става втора родина на украинския скулптор.

Работи с видните архитекти в Царство България: Васильов, Овчаров, Цолов, Йордан Йорданов и др. Ангажиран е в проекти за скулптурно художествено оформление на сградите на Министерството на народната отбрана, Народната банка, Народната библиотека, Съдебната палата и повече от 50 обществени и частни сгради в столицата и страната. Прави бюстове от натура на Цанко Церковски, Стилиян Чилингиров, Рад Дедев, Йордан Пекарев, Данаил Крапчев, акд. Михаил Арнаудов и др.; моделира образа на видния украински учен, тясно свързан с България, Михайло Драгоманов, на Васил Левски, Пейо Яворов, Гоце Делчев, Христо Ботев, Стефан Караджа, барелефа на Алеко Константинов за паметника му в Пазарджик.

Скулпторът минава през различни периоди, от успех и признание до репресии и гонения. След 9 септември 1944 г. Михайло Парашчук, предвид неговия произход и активна обществена дейност като лидер на украинската общност, е изключен от Съюза на художниците на България със забрана да работи.  Успява да възстанови своето добро име, но през 1957 г. повторно е изключен от Съюза със забрана да участва в конкурси в областта на монументално-декоративната скулптура. Умира през 1963 г. и е погребан в Централното софийско гробище до видния украински учен Михайло Драгоманов. Посмъртно (1967) е награден с орден „Кирил и Методий“, се казва в съобщението на Посолството на Украйна в България.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
Европейско турне на Тил Линдеман минава през София
Пианистът Людмил Ангелов ще изнесе самостоятелен концерт
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Под прожектора
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
Калейдоскоп
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.